Choroby trawnika

Wiosenne choroby trawnika – typy, objawy, zapobieganie

Chyba każdy zgodzi się ze mną, że zielony, gęsty i zdrowy trawnik jest wizytówką naszego ogrodu i marzeniem nie jednego ogrodnika. Otóż przy odpowiedniej pielęgnacji trawy możemy zapobiec wielu chorobom. Jednak czasem nie do końca mamy wpływ na wystąpienie chorób, ale wówczas musimy szybko reagować na pierwsze objawy.

trawnik
źródło: pixabay.com

Taki trawnik zaatakowany przez choroby wygląda bardzo niekorzystnie. O jakie choroby chodzi, jakie są wiosenne choroby trawnika? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie, wymieniając i opisując pięć takich chorób wiosennych trawnika. Oto one:


  • PAŁECZNICA TRAW

Ta choroba najczęściej pojawia się na trawniku po wiosennych roztopach. Infekcja rozpoczyna się gdy trawnik po zimie przykryty jest grubą, nieprzepuszczalną pokrywą śnieżną. Proces ten wzmaga się na wskutek udeptywania śniegu. Ma to szczególnie znaczenie dla młodej trawy, która jest bardziej narażona na infekcję. Choroba ta najlepiej rozwija się w temperaturze od 0 do 10 º C. Jej objawy to m.in.: szare plamy na trawniku i zgnilizna, niewielkie czerwone plamki na źdźbłach trawy, a czasem w dalszym stadium choroby dodatkowo występuje biało – szary osad. Jak można zapobiegać tej chorobie i z nią walczyć? Otóż objawy choroby często znikają wraz z nadejściem wiosny, jednak ryzyko wystąpienia choroby istnieje. Dlatego też zminimalizujmy jej pojawienie się przeprowadzając dokładną wertykulację trawnika wiosną. Jesienią trawnik warto nawozić potasem, a przez cały rok trzeba unikać nawożenia tymi samymi nawozami. W czasie zimy nie należy chodzić po pokrytym śniegiem trawniku, aby nie doprowadzić do tworzenia się skorup lodowo – śnieżnych.


  • MĄCZNIK WŁAŚCIWY

Choroby trawnika powstają dość często na skutek nieodpowiedniego umiejscowienia to znaczy zacienie, duża wilgotność. Tak też jest w przypadku mączniaka właściwego, który najczęściej występuje w zacienionych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Ponadto zastoiny wodne, zbyt wysokie koszenie oraz nadmiernie zagęszczone podłoże podwyższają ryzyko powstania tej choroby traw. Objawami są przede wszystkim nalot w kolorze szarym na liściach, a w późniejszym stadium nalot ten przekształca się w szarobiałą, dość dobrze zauważalną powłokę.


  • BRUNATNA PLAMISTOŚĆ

Objawami tej choroby są pojawiające się na liściach małe, wodniste, brązowe plamy, które mogą rozrosnąć się do większych lub sieci plam. Jednocześnie dochodzi do żółknięcia końcówek liści. Okres ujawniania się choroby to przede wszystkim jesień i wiosna, gdy warunki wzrostu trawy nie są optymalne. Patogen oprócz liści atakuje również pochwy liściowe i szyjki korzeniowe, przez co rośliny mogą zamierać. Skoszenie i usunięcie pokosu przed zimą może ograniczyć porażenie chorobą na wiosnę.

zadbany trawnik
źródło: pixabay.com

  • PLEŚŃ ŚNIEGOWA

Choroba pojawia się, gdy temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera, a powietrze jest wilgotne. Wtedy to trawnik szczególnie narażony jest, gdyż występują duże wahania temperatury, często również pojawia się rosa i mgła. Choroba ta spowodowana jest przez grzyby, które potrafią przetrwać w „niesprzyjających” dla nich warunkach. Do jej rozwoju przyczynia się także zbyt wysoki odczyn pH gleby, zbyt intensywne nawożenie azotem i nieprzemyślane prace pielęgnacyjne późną jesienią. Pleśń pojawia się również wczesną wiosną, jeżeli w czasie zimy na trawniku zalegają pokrywy śnieżno – lodowe. Objawy tej choroby to: na trawniku występują początkowo szare plamy w kształcie talerza, na trawie szczególnie przy dużej wilgotności pojawiają się watowate grzybnie o barwie szarej, białej lub różowawej. Jak zapobiegać i walczyć z pleśnią śniegową? Otóż wiosną należy przeprowadzić wertykulację, a czasem również aerację lub piaskowanie, aby zredukować powstałe warstwy filcu. A późnym latem warto ograniczyć nawożenie roślin azotem na korzyść nawozów potasowych.

Śnieg na trawie, źródło: pixabay.com
Śnieg na trawie, źródło: pixabay.com

  • ZGORZEL PODSTAWY ŹDŹBŁA

Grzyb ten często pojawia się w Holandii i może w przypadku poważnej infekcji spowodować duże szkody. Pierwszymi symptomami są zazwyczaj małe, mokre plamki w kolorze żółtobrązowym do ciemnobrązowego, które mogą się szybko rozszerzać. Na krawędziach może uwidocznić się strefa białej pleśni. Patogen może rozprzestrzeniać się pod śniegiem, przez co uszkodzenia stają się widoczne dopiero po jego stopnieniu. Mimo że atakuje on najczęściej od jesieni do wiosny, to uszkodzenia mogą się pojawiać również w pozostałym okresie, na przykład podczas mokrego, ciepłego lata.

Bądź z nami na bieżąco polub nas na facebooku -> KLIK