Zwalczanie

Sposób na zdrowe warzywa w przydomowym ogrodzie.

Często zdarza się, że warzywa w przydomowym ogrodzie ciężko rosną. Nie chcą się bujnąć i pójść w górę. Przyczyn może być wiele. Zobaczcie jak przygotować się do siania i sadzenia nowych warzyw w ogrodzie.

Sposób na zdrowe warzywa w przydomowym ogrodzie:

Po pierwsze przygotuj glebę:

To od niej zależy najwięcej. Jest podstawą życia każdej rośliny, to z niej pobiera składniki odżywcze. Dlatego, już na samym początku musimy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, gdzie ziemia jest najbardziej żyzna. Na początku zdejmujemy z ziemi darń. Następnie przekopujemy miejsce, w którym będziemy mieli ogródek przy pomocy łopaty lub  glebogryzarki. Przerzuconą ziemię rozgrabiamy i wyrównujemy. Przy okazji wyrzucamy z niej korzonki wszelkich chwastów. Powyższy zabieg wykonujemy wczesną wiosną, tuż po stopnieniu śniegu i osuszeniu gleby.

kopanie

Przekopaną ziemię pozostawiamy na miesiąc, czekamy aż zaczną na niej kiełkować chwasty. Po tym czasie bierzemy się za dokładne pielenie i dzięki temu zabiegowi chwasty przez długi czas nie pojawią się w warzywniaku. Wiosną możemy wzbogacić ziemię poprzez rozsypanie kompostu i ponowne przekopanie.

Po drugie siej z rozsądkiem:

Już tak jest, że niektóre warzywa nie lubią towarzystwa innego gatunku. Trzeba umiejętnie wybrać im sąsiedztwo.

warzywa w przydomowym ogrodzie

Przykłady

  • Pomidory warto sadzić obok: buraków, porów, cebuli, kapusty, pomidorów, kopru, kalarepy, grochu, rzodkiewki, kapusty, sałaty, ogórków, czy selera.
  • Dynię siejemy po sąsiedzku z fasolą lub kukurydzą.
  • Natomiast cebulę pośród porów oraz marchewek.
  • Fasola dobrze czuje się w towarzystwie ogórków, selerów, mięty, ogórków, ziemniaków oraz cząbru.
  • Groch sadzimy gdziekolwiek, tylko nie obok roślin cebulowatych.
  • Pomidory nie lubią sąsiedztwa ziemniaków i ogórków.
  • Bazylię możemy siać lub sadzić obok pomidorów oraz ogórków.

Co ważne, rośliny rosnące blisko siebie nie powinny konkurować o dostęp do światła, wody i składniki odżywcze z gleby. Siejmy warzywa w taki sposób, aby mogły wzajemnie się wzmacniać, zwiększać odporność na choroby oraz odstraszać szkodniki.

Które warzywa lubisz najbardziej? Znasz inny sposób na uprawę warzyw?

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *