Choroby trawnika, Chwasty w ogrodzie, Nawożenie roślin

Rak bakteryjny drzew może zaatakować również w Twoim ogrodzie

Idzie rak nieborak, jak uszczypnie zajdzie kora, drzewo samo mu nie podoła… Rak bakteryjny drzew może zaatakować w każdym ogrodzie.

kora
źródło: pixabay.com

Tak, właśnie rak również atakuje drzewa w ogrodzie. Tutaj poznamy przyczyny takiej choroby drzew i przedstawimy skuteczne metody walki z rakiem drzew owocowych.

Rak bakteryjny drzew

Drzewa owocowe najczęściej atakowane przez raka bakteryjnego:

  • Wiśnie
  • Czereśnie
  • Brzoskwinie
  • Morele
  • Jabłonie
  • Grusze

Uwaga!

Liście z drzew zaatakowanych rakiem nie nadają się na kompost. Jesienią najlepiej je spalić.

Objawy wystąpienia choroby:

Pierwsze objawy zauważymy już wiosną. Kwiaty oraz krótkopędy drzew najpierw brunatnieją, a następnie zamierają. Przy pąkach można zauważyć plamy, popękaną korę oraz zgrubiałe rany z wyciekami.

Grzyb atakuje i niszczy korę drzew. Powoduje szybkie obumieranie całego drzewa lub jednej strony pnia. Objawy choroby widać również na owocach. Poznamy raka również po zgniliźnie kielicha.

W przypadku jabłoni, owoce mają czarne plamy na owocach, natomiast w przypadku gruszy liście dostają czerwonej obwódki.

drzewo

Przyczyny:

Jest to choroba bakteryjna. Bakteria dostaje się do zdrowego drzewa przez mechaniczne uszkodzenie. Może stać się to poprzez nieumiejętne przycinanie drzewka, po uszkodzeniach mrozowych, a nawet po gradobiciu. Bakteria do rośliny może się dostać również poprzez blizny po opadłych owocach, a nawet przez uszkodzone liście.

Jak pozbyć się choroby?

Jeśli drzewo dopiero wykazuje początki choroby, możemy je jeszcze uratować poprzez wycięcie zarażonych konarów i gałęzi. Następnie rany po cięciach smarujemy maścią ogrodniczą z dodatkiem fungicydu.

Podczas przycinania pamiętajmy o tym, aby sekatory, piły i inne narzędzia były czyste i ostre. W przeciwnym razie możemy narazić roślinę na inne bakteryjne i grzybicze choroby.

Profilaktycznym działaniem jest oprysk koron po dokonaniu wiosennych przycięć gałęzi. Jeśli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jesiennego rozprzestrzenianie się choroby podczas opadania liści jesienią, możemy zastosować w tym celu opryski środkami miedziowymi.

Zapisz

2 Comments

  1. Pingback: Magda
  2. Pingback: Maja

Comments are closed.