Choroby drzew owocowych, Choroby roślin ogrodowych, Ochrona roślin w ogrodzie, Przyczyny, Przyczyny chorób drzew owocowych, Rodzaje chorób, Rodzaje chorób, Szkodniki drzew owocowych, Szkodniki roślin, Zwalczanie, Zwalczanie

Metody zwalczania małych, wiosennych szkodników roślin ogrodowych

Wiosna jest piękna, pobudza wszystkich i wszystko do życia. Warto znać metody zwalczania szkodników w ogrodzie. W tym czasie również rozwijają się szkodniki, które mogą zniszczyć budzące się rośliny. Sprawdźcie jak zapobiec rozmnażaniu się małych szkodników.

szkodniki ogród
źródło: pixabay.com

Metody zwalczania szkodników w ogrodzie:

Zwalczanie mszyc

Gnojówka z pokrzyw – do tej wykonania potrzebujemy liście i łodygi pokrzyw, plastikowy pojemnik i wodę. Pojemnik wypełniony wodą odstawiamy gdzieś w ustronne miejsce, następnie wrzucamy do niego pokrzywy. Powinny one stać tak długo w wodzie, aż ta przestanie buzować. Zwykle zajmuje to kilka dni. Następnie tym wywarem spryskujemy rośliny. Do oprysków warto go rozcieńczyć czystą wodą. To najbardziej skuteczny i ekologiczny sposób.

Opryski – Jeśli jednak powyższy sposób nie działa, warto zastosować opryski, które możemy kupić w sklepie. Przed ich zastosowaniem należy przeczytać instrukcję i jej się trzymać.

jak zwalczyć mszyce
źródło: pixabay.com

Zwalczanie przędziorków

Woda – To najprostszy sposób. Przędziorki nie lubią dużej wilgoci, więc czasami wystarczy spryskać roślinę od spodu. Wtedy przędziorki z pewnością znikną.

Opryski – Czasami sama woda nie wystarczy, wtedy stosujemy chemiczne opryski, które z pewnością poradzą sobie z tym szkodnikiem. Który oprysk jest najskuteczniejszy? W tym celu warto zajrzeć na aktualne forum ogrodnicze. Co roku pojawia się wiele nowości, które warto wypróbować.

Wyciąg z mniszka lekarskiego – Wyciąg otrzymany z 1 kg tej rośliny jest skuteczny w zwalczaniu przędziorków. Wystarczy posiekać przytoczoną wcześniej ilość mniszka lekarskiego, zalać go wodą i odstawić na dobę. Następnie spryskujemy tym wywarem rośliny.

Zwalczanie ochojników

Jest to bardzo trudna i nierówna walka. Najskuteczniejsze są chemiczne opryski, ale po ich użyciu nie mamy 100% pewności, że cała populacja tego szkodnika zniknie z naszych roślin. Opryski stosujemy wiosną, latem i jesienią. Nie da się zwalczyć tego szkodnika całkowicie.

metody zwalczania szkodników w ogrodzie

Zwalczanie mączlików

Wszelkiego rodzaju opryski nie są dosyć skuteczne. Najlepiej sprawdzają się żółte tablice lepowe, gdyż właśnie do tego koloru ciągną tego rodzaju szkodniki. Jeśli już zdecydujemy się na oprysk to jest on skuteczny tylko w stadium larwalnym. Nie działają na dorosłe osobniki, w tym przypadku warto zastosować pułapki. Jeśli mączlik występuje w roślinach doniczkowych, w szklarni, ich podłoże warto wyłożyć materiałem odblaskowym, chociażby folią aluminiową. To też działa.

Czytaj także: www.nawozy-ogrodowe.pl

Zwalczanie skoczków

Opryski – Sprawdzają się najlepiej. Jednak trzeba uważać na to jakie substancje chemiczne zawiera dany preparat, musimy być pewni, że nie uszkodzi on rośliny. Dodatkowo należy stosować środki zmienne, ponieważ skoczki szybko się uodparniają na stosowane opryski. Najlepszą porą do zastosowania oprysków jest pochmurna pogoda, w tym czasie skoczki nie są tak ruchliwe.

Nie tylko szkodniki sieją spustoszenie w roślinach ogrodowych. Zobacz, czy rak zaatakował już ogród.