Choroby trawnika

Jeśli w porę nie zadbasz o trawnik po zimie, pleśń śniegowa zrobi to za Ciebie

Pleśń śniegowa, to choroba trawnika, która często zdarza się po zimie. Najważniejsze jest żeby w porę ją wykryć i jak najszybciej zacząć walkę z nią. Sprawdź co ją wywołuje i jak jej zapobiec.

pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa

Przyczyny:

Główną przyczyną sprzyjającą rozwojowi tej choroby jest długo zalegający śnieg. Pod nim idealne warunki do rozwoju ma grzyb Microdochium nivale. Pod pokrywą śnieżną jest niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Ten patogen czuje się w takich warunkach jak przysłowiowy pączek w maśle. Oprócz tego, pleśni śniegowej sprzyja przenawożenie azotem oraz nieskoszeni go przed nadejściem mrozów i śniegu.

Oprócz tego sprzyja jej deszcz, nie uprzątnięte przed zimą liście, mgła i poranna rosa, miejsca gdzie nie ma dobrej wentylacji (przy płocie, żywopłotach, krzewach), niedobór potasu oraz deptanie oszronionego trawnika.

Objawy i skutek

Pierwsze obawy to plamy na blaszkach liści, które następnie pokrywają się grzybnią. Na początku ma ona kolor biały, jednak z czasem zmienia zabarwienie na czerwono-pomarańczowy. Skutkiem wystąpienia pleśni śniegowej jest miejscowe zamieranie trawnika.


Uwaga!

Pleśń potrafi przetrwać złe warunki na porażonych liściach zbóż oraz traw. Zgrabione resztki trawy należy spalić.


trawnik po zimie
źródło: pixabay.com

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Tutaj pomoże nam regularne dbanie o trawnik. Ten zadbany będzie zawsze bardziej odporny na choroby. Niezbędne jest jesienne koszenie trawy, uprzątnięcie liści oraz wiosenne grabienie trawy. Jeśli na murawie zbyt długo zalega woda, wystarczy, że ją odprowadzimy w głębszą warstwę gleby, poprzez zwykłe nakłuwanie darni widłami.

Wiosną po przejściu śniegu należy dokładnie wygrabić mech, liście i suche źdźbła z trawnika. Tutaj niezbędna będzie aeracja i wertykulacja. Ewentualne braki w trawniku zawsze możemy uzupełnić siejąc w tych miejscach nową trawę. Dbając regularnie o jego wygląd zmniejszamy prawdopodobieństwa wystąpienia grzybów i pleśni.

Polub nas na facebook’u!