Choroby roślin doniczkowych

Choroby roślin doniczkowych: rozpoznaj i lecz

Wszelkie choroby roślin doniczkowych odpowiedzialne są za utratę ładnego wyglądu i osłabienie wzrostu naszych kwiatów. Najczęściej spotykane objawy chorób doniczkowych to: przebarwienia, plamy na liściach, opadanie kwiatów lub więdnięcie. Poniżej przedstawię najczęstsze choroby roślin doniczkowych, ich objawy i sposób leczenia naszych kwiatów.

kwiaty doniczkowe
Źródło: pixabay.com

 Choroby roślin doniczkowych

  • Szara pleśń
Na roślinach chorujących na szarą pleśń  najczęściej pojawiają się najpierw plamy, a później szara puszysta pleśń pokrywająca części rośliny. Są to pylące grzybienie. Rozpoznane rośliny obumierają często przy okazji zarażając inne. Leczenie takiej chorującej rośliny należy zacząć od odcięcia i zniszczenia zaatakowanych części. Następnie roślinę opryskać rozcieńczonym wywarem ze skrzypu co trzy tygodnie przez trzy kolejne dni. Jeżeli jednak niektórzy z nas są zwolennikami preparatów to poleca się Teldor 500 SC lub inne preparaty zawierające dichlofluanid, iprodion, lub chlorotalonil.
  • Plamistość liści
Na liściach rośliny pojawiają się najpierw małe żółtawe plamy, które z czasem brązowieją i powiększają się, niszcząc cały liść. Na liściach widać zarodniki grzybów. Aby uleczyć roślinę należy usunąć i zniszczyć zaatakowane części. Zastosować preparat grzybobójczy np. Baymat AE. Zamiast preparatu chemicznego można zastosować wyciąg z czosnku. Wyciągiem opryskać roślinę.
choroby roślin doniczkowych
Źródło: pixabay.com
  • Rdza
Na górnej części liści pojawiają się jasne, lekko wypukłe plamki. Na spodzie liści plamki są pomarańczowe lub brązowe ale na liściach chryzantem plamy są białe. Te plamki to siedlisko zarodników, które gdy tylko zaczną pylić przeniosą chorobę na inne rośliny. Leczniczą kurację chorej rośliny należy zacząć od usunięcia zainfekowanych liści i częściej wietrzyć. Zastosować preparat grzybobójczy – np. Baymat AElub inny fungicyd – np. Bravo 500 SC. Opryskać roślinę od góry i od spodu. Zamiast preparatu chemicznego można zastosować wyciąg z czosnku. Wyciągiem opryskać roślinę.
  • Mączniak prawdziwy
Na liściach, kwiatach i pędach rośliny pojawia się biały, mączysty nalot, który z czasem, przy niskiej wilgotności powietrza znika odsłaniając brązowe tkanki uszkodzonego liścia. Gdy taka roślina ma silnie zainfekowane części rośliny to usuń je razem z zapasem. Następnie spryskaj roślinę gotowym preparatem np. Baymat AE lub Folicur BT. Można zamiast preparatu chemicznego zastosować wywar ze skrzypu lub napar z czosnku lub cebuli, którym spryskujemy chorą roślinę.
  • Miękka zgnilizna bakteryjna
Najpierw na bulwie a potem u nasady rośliny pojawiają się czarne, wodniste plamy, które wydzielają charakterystyczny, rybi zapach. Pędy żółkną zamierają a na koniec cała roślina szybko obumiera. Niestety na tą chorobę nie ma rady. Zainfekowane rośliny należy wyrzucić bo nie da się ich już uratować. Rośliny stojące w sąsiedztwie porażonej rośliny należy przesadzić do nowego podłoża. Przesadzone rośliny wraz z podłożem spryskać preparatem wzmacniającym np. Biosept 33 SL.